Računalniški programi so nepogrešljivi pripomočki za delo v astronomiji. Uporabljamo zvezdne karte kot tudi podporne programe za snemanje s kamerami in obdelavo fotografij. V tej rubriki bomo opisovali nekatere programe, ki jih najbolj uporabljamo.
Stellarium
Program Stellarium je brezplačen planetarij. Planetarij je program, ki prikazuje podobo neba ob poljubnem času na poljubni lokaciji. Uporabljamo ga za načrtovanje opazovanj in iskanje objektov, tako vizualno kot na fotografijah. Zelo uporaben je tudi, da si z njim pogledate, kako velik bo nek objekt skozi vaš teleskop, saj lahko nastavljate podatke za teleskop in okularje. Program Stellarium je dobil tudi brata Stellarium mobile, ki je aplikacija za iPada, ta pa je plačljiv, prav tako aplikacija za Android.
Cartes du Ciel
To je še en planetarij, ki ga uporabljamo za nadzor teleskopa.
KStars
KStars je planetarij za uporabnike Unix sistemov.
Astrophotography Tool
Astrophotography Tool, ali z okrajšavo APT, je brezplačen program, ki ga uporabljamo za nadzor kamere. Sploh uporaben se izkaže za fotografe z navadnimi dSLR fotoaparati, saj nadzoruje tudi te naprave.
Virtual Moon Atlas
Virtual Moon Atlas je atlas Lune, s katerim lahko natančno preiščemo njeno površje in izvemo mnogo informacij o njenih kraterih.
RedShift
Program RedShift obsataja za MAC OSX sistem in kot aplikacija za iPad in iPhone. Z njim lahko dodobra načrtujemo dogodke za opazovanje. Imajo tudi lepo spletno stran, ki nudi še veliko aktualnih informacij.
Where is M13
Ste se kdaj vprašali, kje se nahaja nek objekt na nebu v primerjavi z našo galaksijo? Za to je čudovit program Where is M13, ki nam poleg 3D lege pokaže še osnovne podatke o objektu. Izbirate lahko med vsemi Messierjevimi objekti.